Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je celkom prirodzený proces, ktorý sa prejavuje u žien aj mužov. Avšak ak ide o nadmerné vypadávanie vlasov a vlasy Vám pre očami doslova rednú, to už celkom prirodzené nie je. Zvýšené padanie vlasov môže mať na svedomí veľa faktorov, pričom najčastejšie sa s tým môžeme stretnúť u novorodencov, teenegerov a pochopiteľne aj seniorov.

Cykly rastu a vypadávania vlasov

Pri zdravom vypadávaní vlasov, vlasy po vypadnutí opäť dorastú (za predpokladu, že boli zachované vlasové folikuly). Vlas počas svojho života prechádza 4. fázami – anagén, katagén, telogén a exogén.

Tento cyklus je opätovný a neustále sa opakujúci. Vlasy zdravého človeka tvoria pýchu v počte až 300.000 vlasov, pričom za deň odpadne 50 – 200 týchto vlasov. Spočiatku sa to môže zdať ako horibilné číslo, avšak ak si to porovnáme s celkovým počtom vlasov je to skutočné zanedbateľné číslo.

Ako bolo písane vyššie, tento fakt sa týka zdravého človeka s relatívne zdravými vlasmi. Pri vplyve zlých faktorov, pomer celkových a vypadnutých vlasov nemusí byť až tak „zdravý“. Čo však zapríčiňuje nadmerné vypadávanie vlasov?

Príčiny nadmerného vypadávania vlasov

Tak ako pri ostatných problémoch so zdravím vlasov existuje hneď niekoľko závažných pôvodcov tohto problému. Niektoré faktory viete vo svojom živote ovplyvniť sami, avšak existujú aj také za ktoré jednoducho nemôžete a určite odporúčame navštíviť pred liečbou doktora.

Nedostatok vitamínov

Opäť platí – ste tým, čo jete, resp. v tomto prípade by bolo namieste povedať Vaše vlasy sú tým čo jeme. Môže to znieť ako klišé, avšak telo aj prostredníctvom vlasov dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Pri probléme nadmerného vypadávania vlasov ide často o nedostatok živín a proteínov, ktoré telo potrebuje k správnemu fungovaniu organizmu, vlasov nevynímajúc. Konkrétne pri tomto probléme by ste sa mali zamerať na vitamíny v podobe ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamín A, E, C, D a B2.

Stres

Nie len stres, ale celková aktivita človeka je pri raste a problému vypadávania vlasov dosť zavažujúca. Stresové situácie ovplyvňujú okrem psychiky aj správnu aktivitu teľa a jeho fungovanie. Je veľmi ťažké písať o vyvarovaní sa stresu, avšak ak budete mať tento poznatok zaznačený niekde v útrobách mozgu, pevne veríme, že zredukujete počet stresových situácií. Nie len stres, ale aj spánok a aktivita človeka komplexne ovplyvňuje funkciu zdravého rastu vlasov.

Genetická predispozícia

Nie len pekné oči, fantastická postava, ale aj tie menej príjemné veci ako zdravie vlasov sú do značnej miery ovplyvňované genetikou. Dedičné nemusí byť len nadmerné vypadávanie vlasov, avšak opäť ide o komplex vlastností, ktoré vplývajú na celkový rastový cyklus. Konkrétne v tomto prípade je určite na mieste poradiť sa so svojím obvodným lekárom ako postupovať v prevencií a liečbe.

Hormonálne zmeny

Hormonálne zmeny priamo súvisia s obdobím menopauzy a tehotenstva. Práve pri týchto kľúčových, životných momentoch je jasne spozorovateľný úbytok vlasov. Žiaľ tejto zmene je veľmi ťažké sa ubrániť, avšak pri správnej prevencií a riadenia sa vyššie uvedenými faktormi viete do značnej miery ovplyvniť zdravie vlasov a ich prirodzený rast.

Nešetrná manipulácia s vlasmi

Nezáleží, či sú vlasy zdravé, alebo trpia problémom zvýšeného počtu vypadávania vlasov. Starostlivosť o vlasy a šetrná manipulácia s nimi je potrebná za každých okolností. Pre správnu a šetrnú manipuláciu platí, že je lepšie vlasy sušiť prirodzene na vzduchu bez použitia fénov. Tak isto ak často nosíte copy je namieste aby ste dbali, že vlasy nie sú zopnuté až príliš a nie je použitá žiadna ťažká, kovová spona. Vlasy sa snažte čo najmenej zaťažovať a viazať.

Nesprávna kozmetika

Ak pozorujete zvýšený počet vypadnutých vlasov je namieste aby ste v prvom rade zmenili používanú vlasovú kozmetiku. Bežná kozmetika môže spôsobovať nadmerné vysychanie vlasov a vlasovej pokožky čo má za následok zvýšenú tvorbu lupín a vypadávanie vlasov. Pre problém s vypadávaním vlasov existujú na trhu prípravky, ktoré sú vyslovené určené na tento problém. Prípravky sú prispôsobené na zlepšenie mikro-cirkulácie a zabezpečujú zvýšený prísun potrebných živín.

Šampóny proti vypadávaniu vlasov

Šampóny proti vypadávaniu vlasov

Šampóny priamo určené na vypadávanie vlasov zaručene bojujú s nadmerným vypadávaním a účinne stimulujú vlasovú pokožku. Šampóny spevňujú vlasové folikuly a podnecujú rast nových, zdravých vlasov. Chinínové šampóny neobsahujú silikóny ani syntetické oleje.

Vybrať šampón proti vypadávaniu vlasov

Kondicionéry proti vypadávaniu vlasov

Kondicionéry proti vypadávaniu vlasov

Kondicionéry sú skvelým doplnkom ku ošetrovaní a čistení vlasov šampónom. Vlasy nie len že výborne hydratujú a zabezpečujú lepšiu česateľnosť, ale hĺbkovo vlasy ošetrujú a účinne bojujú proti vypadávaniu. Kondicionér vlasy posilňuje a regeneruje oslabené vlasy so sklonom k vypadávaniu.

Vybrať kondicionér proti vypadávaniu vlasov

Masky proti vypadávaniu vlasov

Masky proti vypadávaniu vlasov

Kombináciu šampónu a kondicionéra dokonale dopĺňa maska, ktorá je taktiež prispôsobená na stimulovanie rastu nových vlasov a ochranu voči vypadávaniu. Maska účinne pôsobí a vlasy spolu s pokožkou hydratuje hĺbkovo. Okrem hydratácie, masky účinne vyživujú a regulujú sekréciu mazu pri korienku.

Vybrať masku proti vypadávaniu vlasov