Suché vlasy a končeky

Ak aj Vy patríte medzi vlastníčky suchých a zničených vlasov určite nám dáte za pravdu, že upraviť vlasy tak, aby vyzerali zdravo a plné života je viac ako problém a zaberie to značnú časť času. Výsledku suchých vlasov môže predchádzať hneď niekoľko faktorov. V najväčšej miere môže za to zlá starostlivosť o vlasy – nie každému „sadne“ tá a tá značka kozmetiky, tak isto aj môže vlasom a vlasovej pokožke prekážať určitý druh extraktu, ktoré kozmetika obsahuje. Inokedy je tento výsledok sprevádzaný zlou životosprávou, ale aj dedičnou predispozíciou. Ako v takýchto prípadoch postupovať aby ste sa zbavili suchých vlasov a dodali im zdravý lesk a objem?

Problémom suchých vlasov je (ako každý predpokladá) strata vody z vlasov a vlasovej pokožky. Ľudský vlas je až z 12% svojej hmotnosti tvorený vodou a práve voda a vlhkosť určuje kvalitu a zdravie vlasov. Pri strate značnej časti vody z povrchu a vnútra vlasu dochádza k strate pružnosti a lesku vlasov. Vlasy sú na dotyk tvrdšie, často sa krepatia a oveľa ťažšie sa češú a tvarujú.

Zlá starostlivosť o suché vlasy

Nie len vlasová kozmetika odzrkadľuje zdravie Vašich vlasov. Taktiež zlé návyky ako farbenie vlasov nekvalitnými farbami na vlasy, časté fénovanie, žehlenie a extrémny styling vlasov do značnej miery vplývajú na výsledok zdravia vlasov. Časté používanie týchto praktík vysušuje mazové a potné kanáliky, ktoré tvoria na vlasovej pokožke ochranný film.

V prípade suchých vlasov odporúčame vlasy nechať preschnúť voľne bez použitia fénov. Ak máte potrebu vlasy rýchlo vyfénovať určite prepnite na čo najnižší možný teplotný stupeň. Pri česaní vlasov nepoužívajte hrebene a kefy s príliš ostrými hrotmi aby zbytočne nezničili a nepodráždili vlasovú pokožku. Pri výbere kefy, alebo hrebeňa odporúčame použiť skôr hrebeň. Pri konečnej úprave vlasov neodporúčame vlasy viazať do príliš utiahnutých copov za použitia pevných gumičiek a ťažkých vlasových spôn.

Neodporúčame

Vlasy sú odrazom našej životosprávy

Ani pri probléme suchých vlasov netreba zabúdať na správnu životosprávu a opäť platí – naše vlasy sú tým čo jeme. Veľmi suché a krehké vlasy určite ocenia jedlo bohaté na zinok, železo, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny B a C. Eliminovať alebo značne obmedziť by ste mali určite konzumáciu alkoholu, kávy a fajčenia, ktoré práve bránia k dostatočnému strebávaniu minerálov.


Vlasová kozmetika na suché vlasy

Pre problematiku suchých vlasov odporúčame používať vlasové prípravky, ktoré zaručia dokonalú, ale hlavne hĺbkovú hydratáciu.

Šampóny priamo určené na problém so suchými vlasmi poskytnú potrebnú výživu a zároveň zaručia dokonale a šetrné vyčistenie vlasov a vlasovej pokožky bez zbytočného vysušenia. Pre šampóny platí, že netreba používať  pri umývaní veľké množstvá, ale je na mieste zamerať sa na správne nanášanie a vmasírovanie až ku pokožke.

Kondicionér nie len že zaručí lepšie česanie vlasov a dodá vlasom sviežosť, ale vlasy aj výborne vyživí a hydratuje. Kondicionér je potrebné naniesť po celej dĺžke čistých a ešte mokrých vlasov a následne opláchnuť vodou.

Pre čo dosiahnutie najväčšieho výsledku v boji proti suchým vlasom zaberá kombinácia jednotlivých šampónov, kondicionérov a masiek. Masky na suché vlasy obsahujú značnú časť vitamínov, ktoré vlasy hydratujú, revitalizujú a zároveň stimulujú pri raste nových vlasov.

Rýchle typy pre suché vlasy – čomu sa vyhnúť?

Sušenie vlasov trením  

* Ako bolo písané vyššie pri probléme so suchými vlasmi a ich končekmi je lepšie vlasy nechať vyschnúť prirodzene bez použitia fénu.

Príliš veľa stylingových prípravkov

* Veľa lakov, tužidiel a iných prípravkov vlasy zaťažuje, čo prispieva aj k nadmernej tvorbe lupín.

Veľa šampónu 

* Menej je viac a to platí aj v prípade šampónu, určite vsaďte na menšie množstvo a dbajte na dôkladné vmasírovanie šampónu až na pokožku hlavy. Po aplikácií taktiež dbajte na kompletné vymytie tak, aby vo vlasoch nezostali žiadne zvyšky šampónu.  

Horúca voda 

* Používanie horúcej vody rozrušuje vlasový povrch. Vodu preto používajte vlažnú až stredne teplú, na opláchnutie použite studenú vodu, čo zaručí, že vlasy budú príjemné na dotyk a lesklé.

Nepoužívanie masky 

* Odporúčame aspoň raz za týždeň použiť na umyté vlasy hydratačnú masku. Maska poskytne vlasom dokonalú hydratáciu a uzavrie povrch vlasu, čo zamedzí odparovaniu vlhkosti z vlasu.

Deficit v podobe masírovania 

* Pokožku suchých vlasov masírujte tak často ako je to možné. Práve masírovanie značne pomáha prekrvovaniu a stimulovaniu väčšej produkcie mazu.