Rast vlasov

Rast vlasov – ako vlastne vlasy rastú a prečo vypadávajú?

Priemerný človek má na svojej hlave približne 300 000 vlasov a každý jeden deň vypadne z hlavy 50 – 200 vlasov. I keď sa môže zdať toto číslo horibilné, je to prirodzená súčasť vlasového cyklu.

Každý jeden vlások na hlave prechádza týmto cyklom nezávisle od ostatných „kolegov“. U ľudí, ktorí nepostrehli problém vypadávania vlasov je približne až 90% vlasov v rastovej fáze – Anagén. Zatiaľ čo zvyšných 10% je vo fáze pokoja – Telogén.

Anagén trvá 2 - 6 rokov po ktorom vlasový folikul prechádza krátkou fázou, Katagén. Kategén trvá približne 1 – 2 týždne, po ktorom prejde do oddychovej fázy - Telogén. V tejto fáze vlas pretrvá približne 2 – 4 mesiace a potom vo fáze Exogénu prirodzenou cestou vypadne a je nahradený novým vlasom. Celý proces sa takto opakuje s novým a novým vlasom.


Rast vlasov - ukážka rastu vlasov po mesiacoch

Čo robiť a ako postupovať pre pokojný a zdravý rast vlasov?

Tak ako aj pre ostatné časti tela platí, že sme tým čo jeme, nie je výnimkou ani pri raste vlasov. Teda vyvážená strava a kombinácia tých správnych živín a vitamínov je akýmsi základom. V jedálničku nesmú chýbať vitamíny A, C a H. Rovnako dôležité pre rast vlasov sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v orechoch a rybách. Pri vyváženej strave, ako sú dávky ovocia a zeleniny, každému napadnú šumivé tablety, alebo doplnky vo forme tabliet. Samozrejme, aj takýmto spôsobom dostanete potrebné vitamíny do tela, čo však môže znieť pohodlne, ale určite to nie je najvhodnejší spôsob. Okrem spomínaných vitamínoch netreba zabúdať ani na železo, biotín, omega – 3 mastné kyseliny a proteín.

Podpora rastu vlasov v podobe prípravkov na vlasy

Pri probléme s vypadávaním vlasov určite odporúčame prísnejší výber vlasovej kozmetiky. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je šampón ako šampón a maska ako maska, s tým rozdielom, že každá má inú vôňu. Nie vždy to tak platí a funguje. Existujú desiatky webových stránok, ktoré sa Vám budú snažiť ponúknuť ich predraženú kozmetiku. Avšak po podrobnom preskúmaní zistíte, že obsah a extrakty šampónu za 20€ môžu byť podobné až identické tomu za 5€. Pred kúpou kozmetiky si určite dajte tú námahu a prečítajte si zloženie jednotlivých výrobkov.

Pre zaručenie čo najlepšieho a najefektívnejšieho výsledku odporúčame používať prípravky v kombinácií. Šampóny, kondicionéry a masky spolu dokonale ladia a vytvárajú nezničiteľnú kombináciu starostlivosti o vlasy.

Šampóny na rast vlasov – účinná prevencia pred vypadávaním vlasov

Šampóny na rast vlasov

Šampóny určené na rast vlasov sú vyrobené pre prísun vysokého obsahu výživných látok ako sú cukry, vitamíny a minerály. Šampóny sú vysoko hydratačné a výživné, čo prispieva k obrane voči nadmernému vysychaniu vlasov. Extrakty z olív, koreňa puškvorca alebo kôry chinínovníka urýchľuje mikrocirkuláciu, čím vlasom zabezpečuje zvýšený prísun živín, dokonale spevňuje vlasové folikuly a stimuluje rast zdravých a silných vlasov.
Vybrať šampón na rast vlasov

Kondicionéry na rast vlasov – nie len pre dokonalé rozčesanie

Kondicionéry na rast vlasov

Veľa žien berie kondicionér ako prípravok pre dokonalé rozčesanie vlasov. Samozrejme, že nie je pochýb, že vlasy sú po aplikovaní poddajnejšie voči rozčesaniu, ale zároveň musím dodať, že kondicionér má za následok oveľa viac. Po použití kondicionéra sú vlasy nielen hebké, lesklé a so zvýšeným objemom. Kondicionéry upravujú pH pokožky do optimálnej fyziologickej úrovne a dokonale zahladí vlasové šupinky. Prísady ako chinín, lopúch, žihľava a koreň puškvorca dodávajú vlasom silu a pružnosť. Preto pre zaručenie najlepšieho výsledku odporúčame práve používať kombináciu šampóna, kondicionéru, ale aj masky.
Vybrať kondicionér na rast vlasov

Masky na rast vlasov – regenerácia slabých a vyčerpaných vlasov

Masky na rast vlasov

Masky svojou silou prenikajú až do vlasovej pokožky a do hĺbky poškodeného vlasu vie efektívne hydratovať a vlas vyživovať. Masky tak isto ako šampóny, kondicionéry a ostatné prípravky na rast vlasov dodávajú vlasom lesk, pružnosť a vitalitu. Naviac masky dokonale chránia vlasy pred chemickou úpravou a regulujú sekréciu mazu pri korienku.
Vybrať masku na rast vlasov

Ostatné prípravky na rast vlasov

Ostatné prípravky na rast vlasov

Nakoľko sa problematika nadmerného vypadávania vlasov netýka len pár ľudí, na tento problém zareagovali aj výrobcovia kozmetických prípravkov. Okrem šampónov, kondicionérov a masiek môžete dopĺňať svoju starostlivosť o vlasy pomocou chinínových vôd v rozprašovači, aktívnych sér v ampulkách alebo aj tonikami určenými na posilnenie vlasov a zabraňujúcimi vypadávanie vlasov. Výber produktov je viac ako pestrý. Pre ktorý sa rozhodnete vy?
Pozrieť ostatné prípravky na rast vlasov


Správna starostlivosť o vlasy – ako predísť vypadávaniu vlasov?

Ako sme už načreli, správna životospráva, dodávanie potrebných živín a vitamínov a používanie určitých kozmetických prípravkov do značnej miery prispievajú a účinne bojujú voči vypadávaniu vlasov. Ale faktorov je viac, oveľa viac. Je dokázané že aktívnosť človeka, šport vo voľnom čase a vyhýbanie sa stresu tak isto napomáha k predídeniu problému s vypadávaním vlasov. Avšak aj zlý spôsob ošetrovania, či ,,stylovania" vlasov do značnej miery prispievajú práve nadmernému vypadávaniu vlasov.

S vlasmi musíte zaobchádzať šetrne

Vlasy by ste mali umývať až po dôkladnom rozčesaní. Po umytí a použití kondicionéra alebo masky vlasy len jemne osušte uterákom. Nikdy sa nesnažte vlasy drhnúť a hneď fénovať. Tak isto by sa vlasy nemali zabaľovať do masívnych uterákov. Veľa z nás si myslí, že je to pre vlasy neškodné, avšak opak je pravdou a vlasy to môže značne poškodiť. Vlasy sa zachytávajú do tkanív uteráka, ktorý je pritom ešte ťažký a môže spôsobovať lámanie a namáhanie vlasov. Vlasy preto odporúčame zabaľovať do turbanov alebo uterákov z mikrovlákna.

Dôležitým aspektom je taktiež nepodceňovať dôležitosť spánku

Nedostatok spánku môže viesť až k zvýšenej miere vypadávania vlasov. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je dôležitý nielen pre celkové zdravie človeka ale aj pre zdravie vlasov. Odporúča sa spať na vankúši, ktorý ma kĺzavejší materiál ako je napríklad satén. Práve satén disponuje mäkším povrchom a nespôsobuje trenie. Na noc je vhodné vlasy zapletať do voľného vrkoča aby sa nepovaľovali voľne po vankúši a nedochádzalo k zbytočnému vytrhávaniu a treniu vlasov.