Poškodené a zničené vlasy

Vlasy počas svojho života znášajú toho viac ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vlasy umývame šampónom, sušíme fénom, vyrovnávame žehličkami, stylujeme kulmou a lakmi na vlasy. Je viac ako jasné, že vlasy začnú na tieto vplyvy reagovať, čo sa odzrkadľuje na zdraví a vitalite vlasov.

Poškodené vlasy sa môžu prejavovať viacerými spôsobmi

Ak sú vlasy už na oko podozrivo lesklé a teraz nehovoríme o zdravom lesku, pravdepodobne trpíte problémom prílišného mastenia vlasovej pokožky a následne aj vlasov. V tomto prípade sa vlasy „kloubí“ do nie príliš estetických prameňov, čo môže nastať už po pár hodinách od umytia hlavy.
Našli ste sa v tomto probléme? Odporúčame prejsť do sekcie – mastné vlasy.

Vlasy počas svojho cyklu prirodzene rastú a vypadávajú. Ak je pomer týchto vypadnutých vlasov viac ako nepriamo úmerný počtu narastených vlasov, vzniká problém s nadmerným vypadávaním vlasov. Príčin tohto problému je viacero a komplexne sa tým zaoberáme v sekcií – vypadávanie vlasov.

Sneženie, nie to čo môžeme vidieť v zimnom období vonku, ale nepríjemné sneženie malých čiastočiek odumretej kože na plecia kabátu, či svetrov. Aj tak by sa dal nazvať problém lupín. Nie len malé biele až sivé čiastočky, ale aj väčšie žltkasté lupiny trápia až 50% populácie západnej Európy. Ako s lupinami bojovať a účinne ich odstrániť nájdete v sekcií – lupiny.

Ak sa povie problém so zničenými vlasmi, väčšinou sa každému spojí tento fakt so suchými, nezdravými vlasmi, ktoré sú naviac krepovité a nepoddajne. Presne tieto konkrétne problémy sú bližšie popísané v sekciách suché vlasy a krepovité vlasy.

Zlá starostlivosť o vlasy

Prvotným faktorom zničených vlasov býva väčšinou zlá alebo neprimeraná starostlivosť. Väčšina ľudí začne riešiť svoje vlasy až kým nemá doslova „oheň na streche“. Nadmerné používanie kuliem, žehličiek a fénov značne vysúšajú povrch vlasovej pokožky, čo má za následok narušenie ochrannej vrstvy mazu, ktoré tvoria mazové kanáliky. Vlasy sa v takomto prípade slabšie hydratujú čo je poznať na zdravý a vitalite vlasov.

Je samozrejmosťou, že vlasy ako aj ostatné časti tela je potrebné umývať. Konkrétne pri vlasoch nastáva problém s výberom šampónu, poprípade kondicionéru, či masky ktorá akosi „nepasuje“ Vaším vlasom. Pre úspešne vyriešenie problému poškodených a zničených vlasov musíte poznať svojho protivníka pred tým ako začnete problém riešiť pomocou kúry, či každodennej starostlivosti. Či už trpíte suchými, krepovitými alebo mastnými vlasmi vždy dbajte na správny výber vlasovej kozmetiky. Kozmetické prípravky sú prispôsobené pre konkrétny problém svojim zložením a účinnosťou.  

Pekný účes je neoddeliteľnou súčasťou výnimočných príležitostí ako je svadba, oslava alebo ples. V tomto období sú vlasy namáhané viac a to kvôli rôznym stylingovým prípravkom a prílišným uťahovaním pramienkov vlasov. Samozrejme nie je to len počas týchto príležitosti, ale aj denno-denné stylovanie vlasov lakom, česanie nesprávnym hrebeňom, či kefou dokáže vlasovú pokožku poškodiť, čo sa preukazuje na nezdravých vlasoch. Práve v prípade česania platí, že by ste nemali používať príliš ostré zuby, ktoré vlasovú pokožku narušujú a ničia.

Prípravky na poškodené a zničené vlasy

Pred samotnou kúrou alebo zmenou vlasovej kozmetiky je kľúčovým krokom návšteva Vašej kaderníčky. Na to aby sa vlasy mohli plnohodnotne vyživiť zvážte ostrihanie poškodených končekov. Pre správnu výživu a regeneráciu vlasov by ste mali zvoliť príslušnú kozmetiku. Základom je používať šetrnú kozmetiku, ktorá nedráždi vlasovú pokožku a zároveň má regeneračné účinky.

Pri ošetrovaní alebo preventívnej liečbe doplňte svoju zbierku nie len o šampón a kondicionér. Mali by ste myslieť aj na regeneračné masky, ktoré sa svojím pôsobením dostávajú až do útrob vlasového korienka a účinne bojujú s poškodenými vlasmi.

Regeneračné šampóny na poškodené a zničené vlasy

Regeneračné šampóny na poškodené a zničené vlasy

Pri poškodených vlasoch by šampón nemal slúžiť len na umytie a príjemnú vôňu. Práve pri výbere šampónu buďte obzvlášť opatrní a vyberajte s ohľadom na kvalitu danej značky. Pri poškodených vlasoch platí, že šampón by mal prenikať hlboko do vlasov a spájať vlasovú kutikulu s pokožkou, ktorá úspešne zabraňuje štiepeniu končekov a vlasy zanecháva príjemne hodvábne a elastické.

Vybrať regeneračný šampón na poškodené a zničené vlasy

Regeneračné kondicionéry na poškodené a zničené vlasy

Regeneračné kondicionéry na poškodené a zničené vlasy

Kondicionér nemá za úlohu len dokonalé a jednoduché rozčesanie vlasov ako si mnohí myslia. Kondicionéry, konkrétne regeneračné kondicionéry slúžia na rýchlu regeneráciu suchých, poškodených a farbených vlasov. Svojim prírodným zložením vlasy nie len hydratuje, ale aj vyživuje a dodáva zdravý lesk, objem a vitalitu.

Vybrať regeneračný  kondicionér na poškodené a zničené vlasy

Regeneračné masky na poškodené a zničené vlasy

Regeneračné masky na poškodené a zničené vlasy

Pri probléme so zničenými alebo iným spôsobom poškodenými vlasmi je vhodné doplniť kombináciu šampón + kondicionér o regeneračnú masku. Regeneračné masky sú svojim zložením vhodné na ošetrovanie vlasov po akýchkoľvek zákrokoch, či prejavených problémoch so zničenými vlasmi. Tieto masky sa vyznačujú svojou hĺbkovou výživou a hydratáciou, vďaka ktorým ostávajú vlasy lesklé, silné a vyživené.

Vybrať regeneračnú masku na poškodené a zničené vlasy

Rýchle tipy na poškodené vlasy

Cez leto je potrebné svoju kozmetickú zbierku doplniť o prípravky a séra, ktoré vás ochránia pred silným UV žiarením od slnka a horkému, suchému ovzdušiu.

Pri výbere novej vlasovej kozmetiky je namieste zvýšená opatrnosť voči prípravkom s obsahom parabénov, sulfátov a silikónov, ktoré vlasom ešte väčšmi škodia.

Nezabúdajte na správny výber hrebeňa, alebo kefy. Ako bolo písané vyššie, určite sa vyhnite pomocníkom, ktorý majú až príliš ostré zuby, ktoré vlasy síce rozčešú, ale zároveň aj podráždia vlasovú pokožku.

Vyhnite sa spánku s mokrými vlasmi. Vlasy sa môžu počas spánku skladať do neprirodzených polôh a tvarou, čo zapríčiňuje náchylnosť na jednoduchšie zlomeniu vlasu.