Mastné vlasy

Tak ako aj na iných častiach teľa, tak aj na pokožke pod vlasmi sú takzvané mazové žľazy. Tieto žľazy nie sú v svojej podstate zlé, naopak veľmi pomáhajú k ochrane pokožky. Práve vďaka mazovým žľazám ostáva pokožka tela chránená pred vonkajšími vplyvmi a zároveň hydratovaná. Konkrétne mazové žľazy na vlasovej pokožke majú v svojej náplni práce produkovať maz, ktorý sa cez vlasové folikuly a korienky vlasov dostáva až na pokožku a následne aj na vlasy. To by však nebol problém. Problém nastáva až vtedy, keď dôjde k nadprodukcií tohto mazu a spôsobuje premasťovanie vlasov.

V takomto prípade vlasy aj po dokonalom umytí sú splastnuté bez tvaru, lepia sa do menších pramienkov a už napohľad sú nezdravo lesklé. Vtedy už sa dá hovoriť o probléme mastných vlasov.

Žľazy kože

Príčiny tvorby nadmerného mazu

Príčin, ako býva zvykom je hneď niekoľko a málo kto Vám povie s určitosťou čo konkrétne produkuje nadmerné množstvo mazu práve na Vašej hlave. Ide o akúsi súhru komplexných faktorov ktoré priamo vplývajú a podieľajú sa na tvorbe mazu. Poďme si ukázať tie základné, ktorým keď odoláte alebo iným spôsobom eliminujete, vlasy by sa mali vrátiť opäť do pôvodného - zdravého stavu.

Hormonálna nerovnováha

Ak ide o premenlivú hladinu hormónov, môžeme očakávať, že s týmto problémom sa najčastejšie stretneme u teenegerov, tehotných ženách a ženách v období menopauzy. O nadmernú tvorbu mazu môžete obviňovať mužské hormóny zvané androgény. I keď ide o mužský hormón, v značnom počte sa nachádzajú aj v ženskom tele. Ak je týchto hormónov viac ako je bežné, hormóny stimulujú mazové žľazy k vyššej produkcií a problém je na „streche“. Ak už hovoríme o hormónoch je viac ako jasné, že za problémom mastných vlasov môže byť aj antikoncepcia.

Vrodené dispozície

Ach, opäť tá dedičnosť, okrem dobrých vlastností, ktoré ste mohli do vienka dostať od svojich rodičov, či prarodičov, dostať môžete aj tie menej príjemné – napríklad práve mastné vlasy. Nakoľko nie je v našej moci meniť nejakým spôsobom gény, musíme sa spoľahnúť na výber správnej vlasovej kozmetiky a určite sa vyhnúť tým olejovitým.

Nezdravá životospráva

Pre začiatok je určite potrebné sa vyhnúť mastným jedlám, dresingom, či mäsovým výrobkom. Aj v tomto prípade opäť platí ste tým, čo jete – respektíve Vaše vlasy sú tým, čo jete. Obmedziť treba aj ďalšie pochutinky ako ostré korenie a sladkosti, ktoré obsahujú mliečnu čokoládu. Namiesto toho treba do jedálnička doplniť prírodne mliečne produkty a samozrejme zeleninu a ovocie bohaté na vlákniny a vitamíny. Denne by malo ľudské telo prijať až 2 litre vody (samozrejme záleží od váhy a výšky človeka), nezabúdajte ani na to, pretože aj voda pomáha k detoxikácií organizmu a tým pádom aj zníženiu mastenia sa vlasov.

Nevhodná starostlivosť o vlasy

Aj napríklad taká banalita ako príliš časté česanie a prehrabávanie sa vo vlasoch môže mať za následok rozšírenie kožného mazu od korienkov až po končeky vlasov rýchlejšie ako je normálne. A keď už sme pri tom česaní, nie je kefa ako kefa. Úplne by ste sa mali vyhnúť kovovým kefám, ktoré do značnej miery poškodujú pokožku hlavy, čo má za následok zvýšenú produkciu mazu. Ak môžeme odporučiť uprednostňujte skôr hrebeň ako kefu.

Ak už ide o starostlivosť je nutné aby ste zvážili výber vlasovej kozmetiky. Ak bežne, dokonca denno-denne používate nevhodné prípravky ako šampóny alebo kondicionéry, môže sa stať, že vlasovú pokožku nadmerne vysúšate. Kožné žľazy na to reagujú svojou zvýšenou produkciou, aby zabezpečili obnovenie prirodzeného „mazového filmu“, ktorý bude pokožku chrániť.

Ako však vybrať vhodnú kozmetiku na mastné vlasy?

V prvom rade určite odporúčame vlasovú kozmetiku, ktorá je určená priamo na problematiku mastných vlasov. Ako bolo spomenuté, vyhýbajte sa bežnej kozmetike kvôli eliminácií vysúšaniu pokožky a taktiež olejovej kozmetiky, ktorá už sama o sebe vlasy mastí.

Šampóny na mastné vlasy

Šampóny na rast vlasov

Je nutné aby ste používali dokonale vyvážený šampón pH, ktorý vyrovnáva pH celej pokožky hlavy. Nadmerné vysúšanie pokožky hlavy je neprípustné, preto používajte šampóny, ktoré hydratujú a intenzívne prenikajú až do pokožky. Pre mastné vlasy je priorita využitia organických extraktov ako praslička, žihľava alebo mäta. Šampóny je vhodné kombinovať s kondicionérmi a maskami, taktiež určenými na mastné vlasy.
Vybrať šampón na mastné vlasy

Kondicionéry na mastné vlasy

Kondicionéry na rast vlasov

Vďaka kondicionérom nedosiahnete len to, že vlasy budú plné života a ľahko rozčesateľné. Kondicionéry priamo určené na mastné vlasy zabezpečia aj správnu hodnotu vylučovania kožného mazu. Kondicionéry regulujú a zastavujú nadmerné mastenie vlasov a ošetrujú vlasovú pokožku.
Vybrať kondicionér na mastné vlasy

Masky na mastné vlasy

Masky na rast vlasov

Masky prispôsobené na problematiku mastných vlasov zaručujú, že vlasy vďaka minerálom, organickým kyselinám a bielkovinám, vlasy dokonale a hĺbkovo vyživia. Po použití masiek spolu so šampónom dosiahnete, že vlasy zostávajú zdravé, silné so zdravým leskom a vzhľadom.
Vybrať masku na mastné vlasy

Ostatné prípravky na mastné vlasy

Ostatné prípravky na rast vlasov

Nie len šampóny, kondicionéry a masky sa postarajú o problém s mastnými vlasmi. Vlasové toniká obnovujú vlasovú štruktúru, dodávajú vlasom vitalitu a uľahčujú rozčesávanie. Vlasové séra sa postarajú bakteriálnu a protizápalovú ochranu pokožky a zároveň slúžia ako pred-liečba lupín.
Pozrieť ostatné prípravky na mastné vlasy

Rýchle typy na záver:

Mastné vlasy do značnej miery dráždia, čo má za následok citlivú pokožku. Preto je nutné aby ste sa vyhli príliš horúcej vode pri umývaní, čo pokožku ešte viac rozdrážďuje. Tak isto je vhodné aby ste sa vyhli zbytočnému žehleniu vlasov, kulmovaniu alebo fénovaniu – odporúčame vlasy nechať vyschnúť voľne na vzduchu.

Ako sme písali vyššie, pri rozhodovaní kefa alebo hrebeň - určite skôr hrebeň. Kefa pri česaní zbytočne roznáša maz od korienkov po celej dĺžke hlavy. Čo má za následok, že Vaše vlasy budú skôr mastné ako je bežné.

Práve aj taká banalita, ako je čiapka pomáha k rýchlejšiemu roznášaniu mastnoty vo vlasoch. Preto odporúčame, skúste redukovať nosenie rôznych čapíc a klobúkov. Taktiež nie je pre vlasy vhodné prílišne uťahovanie copov do gumičiek, či ťažkých kovových spôn.