Lupiny

Malé biele čiastočky kože zvané lupiny sú veľmi častým problémom žien aj mužov. Podľa posledného výskumu, lupiny má vo svojich hlavách až 50% ľudí západnej Európy. Ide asi o to najbežnejšie kožné ochorenie, ktoré môže človeka postihnúť. V niektorých prípadoch je počet lupín ako tak znesiteľný, naopak v iných prípadoch to siaha až do extrému. Povedzme si pravdu lupiny rozhodne na atraktivite človeku nepridajú. Ako však s lupinami bojovať? V prvom rade musíte spoznať Vášho protivníka.

Čo sú lupiny a aká je príčina tvorby lupín?

Ako bolo spomenuté lupiny sa radia medzi bežné kožné ochorenia. Existuje mnoho príčin vzniku týchto malých neprajníkov, medzi najčastejšie však patria mikroorganizmy zvané Malassezia, ktoré sa radia medzi kvasinky. Tieto mikroorganizmy vyvolávajú neprimerane rýchle obnovovanie buniek epidermy. Zrýchlená obnova buniek potom vedie až k zrýchlenému odlupovaniu vrchnej časti kože a vytvára suché alebo mastné lupiny, ktoré poznáme my.

Problémom s lupinami trpia tak ako ženy aj muži. Zväčšený výskyt lupín môžeme spozorovať u mladých ľudí – teenegerov a v strednom veku človeka. U starších ľudí je výskyt lupín skôr sporadický a to z hlavného dôvodu, že u starších ľudí prirodzene klesá produkcia kožného mazu.

Príčiny vzniku lupín

Lupiny sa môžu objaviť kedykoľvek a exituje nespočetne veľa faktorov vzniku. Medzi najčastejšie častokrát ide o akýsi prechodný stav použitia nevhodného prípravku na vlasy napríklad šampónu alebo kondicionéru.

Okrem toho môžeme medzi príčiny zaradiť aj tieto faktory:

* Vplyv počasia a vonkajšieho prostredia – zvýšená vlhkosť, časté výkyvy počasia, neprimeraná zima alebo naopak teplo.

* Celkovo zlá životospráva a nedostatočné prijímanie vitamínov a živín. Nie len telo, ale aj vlasy sú dokonalým odrazom toho čo jete a aký ste aktívny, okrem problému s lupinami, môže mať zlá životospráva dosah aj na nadmerné vypadávanie vlasov.

* Genetické predispozície v podaní dedičných vlastností s čím je spojený aj ďalší faktor nadmerného potenia.

* Neprimeraná záťaž vlasov v podobe fénovania, žehlenia, farbenia vlasov, ťažkých kovových spôn alebo príliš pevných copov.

* V neposlednom rade lupiny môžu byť spôsobené rôznymi neurologickými a kožnými ochoreniami.

Typy lupín

Znie to možno zvláštne, ale nie je lupina ako lupina o tom Vás presvedčí aj následný zoznám rôznych typov lupín. Lupiny by sme mohli rozdeliť konkrétne do 3 typov a to následne:

Malé tenké šupiny sivej alebo belavej farby, ktoré nie sú okrem estetiky závažným problémom. Tento typ lupín je suchý a teda neprilieha k hlave. Pre tieto lupiny je hlavným znakom doslova „sneženie“ z hláv priamo na plecia

Hrubšie, mastné lupiny, ktoré sú žltkastej farby častokrát sprevádzané miernym svrbením hlavy. Tieto lupiny predstavujú miernu formu seboroickej dermatitídy. Pri tejto forme je pokožka hlavy podráždená a ružovkastá.

Pre šupiny väčších rozmerov platí, že sa nachádzajú na sčervenanej pokožke. Tieto lupiny bývajú belavé a sú charakterizované pre psoriázu. V tomto prípade je sprevádzaný jav značne svrbenie.

V prípade skutočných pochybností, rozhodne odporúčame pred akýmkoľvek spôsobom boja proti lupinám navštíviť kožného lekára!

Ako sa zbaviť lupín a účinne proti ním bojovať?

Bez ohľadu na to či ide o dočasný problém alebo problém ktorý Vás sprevádza dlhšie, určite by ste nemali lupiny podceňovať a mávnuť nad ním rukou. Problém s lupinami môže prekvitnúť až do problému s vypadávaním vlasov a zaneseniu infekcie do pokožky hlavy. Samozrejme tieto problémy sú extrémom a častokrát sú spájané s tými vážnejšími príznakmi lupín. Možno stačí jednoducho zmeniť značku alebo vsadiť na konkrétny druh šampónu a kondicionéru, ktorý je priamo určený na boj proti lupinám.

Šampóny proti lupinám

Šampóny proti lupinám

Na trhu existuje veľké množstvo šampónov prispôsobených na tento druh problému. Šampóny obsahujú rôzne aktívne látky, ktoré sú určené priamo na kontrolu symptómov. Klasické šampóny môžu pokožku hlavy skôr podráždiť a vlasy vysušiť. Preto sa odporúča použiť šampón s antimykotickými účinnými látkami, ktoré dokonale zabraňujú množeniu baktérií, odstraňujú lupiny a regulujú množenie buniek.
Vybrať šampón proti lupinám

Kondicionéry proti lupinám

Kondicionéry proti lupinám

Kondicionéry určené priamo na boj proti lupinám nie len že dodávajú vlasom krásny lesk a zaručujú dokonalé rozčesanie vlasov. Extrakty z ktorých sú kondicionéry vyrobené, účinne pôsobia voči suchosti, svrbeniu a podráždeniu pokožky hlavy spôsobenej lupinami.
Vybrať kondicionér proti lupinám

Ostatné prípravky proti lupinám

Ostatné prípravky proti lupinám

Okrem šampónov a kondicionérov vstupujú na rad aj ostatné kozmetické produkty, ktoré boli vyrobené za účelom prevencie a zbavenia sa lupín. Vlasové toniká dokonalé vyrovnávajú PH pokožky a kyslosť prostredia. Naopak vlasový peeling proti lupinám pôsobí aktívne a zbavuje vlasovú pokožku od baktérií a toxínov.
Pozrieť ostatné prípravky proti lupinám

Rýchle rady pre starostlivosť

* Je nutné aby ste sa vždy riadili podľa návodu konkrétneho šampónu, či inej kozmetiky.
* Pokožku hlavy odporúčame umývať opatrne krúživými pohybmi za použitia brušiek prstov, nikdy ju neškriabte nechtami.
* Nepoužívajte vyslovene horúcu vodu a šampón vždy dôkladne opláchnite.
* Šampóny a inú kozmetiku vždy nechajte niekoľko minút pôsobiť (ak nie je výrobcom stanovený iný postup).
* Mokré vlasy odporúčame sušiť voľne na vzduchu, prípade ak nemáte čas a chcete využiť fén, určite   sušte vlasy na najnižšej možnej teplote.
* Nezaťažujte vlasy prílišnými procedúrami ako farbenie a ondulácia. Tak isto neodporúčame ťažké kovové spony a prílišné utiahnutie copov.
* Najťažšie zvládnuteľní a práve najdôležitejší tip pre Vás. Nepodľahnite nutkaniu škriabania hlavy pri svrbení.