Krepovité vlasy

Majiteľky suchých krepovitých vlasov nám asi dajú za pravdu, že z takýchto vlasov je viac ako ťažké vykúzliť pekný a dlhotrvajúci účes. Ranná denná starostlivosť o vlasy sa tak stáva doslova hotovou pohromou a nikdy nekončiacim bojom. Prečo zrovna Vy musíte takto trpieť a ako to zachrániť?

Krepovité vlasy vznikajú hneď z niekoľkých možných dôvodov. Ak nejde o dedičnú predispozíciu, zvyčajne býva na vine neprimeraná starostlivosť o vlasy, použitie zlej vlasovej kozmetiky a zlá životospráva.

Okrem týchto ovplyvniteľných faktor, Vaším vlasom určite neprospieva častá zmena počasia. Preto ako ste mohli spozorovať, vlasy počas jesenného sychravého počasia schnú a vyzerajú oveľa nezdravšie ako počas iných ročných období.

Prečo sa vlasy krepatia?

Krepovité vlasy sú najčastejšie sprevádzané s nadmerne suchými vlasmi. Toto má za následok nedostatok vlhkosti vlasov a vlasovej pokožky. U zdravých vlasoch sa o hydratáciu starajú takzvané mazové kanáliky, ktoré vytvárajú na vlasovej pokožke ochranný film, ktorý nie len že dokonale chráni, ale aj hydratuje. Vysychanie a porušenie mazových kanálikov je do značnej miery ovplyvňované časte používanie fénov.

Správna starostlivosť o krepovité vlasy

Problém - krepovité vlasy

Je dôležité vedieť, že aj keď fén značne uľahčuje a hlavne urýchľuje sušenie mokrých vlasov, používanie tohto pomocníka by ste mali do značnej miery obmedzovať. Pre krepovité vlasy platí, že najvhodnejší spôsob sušenia je voľne na vzduchu. Vlasy sa snažte nedrhnúť a nezabaľovať do masívnych uterákov. Pre tento účel je vhodné použiť turbany, ktoré sa vyznačujú až 10x rýchlejším saním vody oproti klasickým uterákom. Ak sa stane, že nestíhate a musíte fén použiť, určite znížte teplotný stupeň a prúd vzduchu na minimum. Pri sušení dbajte na to aby ste s fénom fúkali v smere rastu vlasov – nikdy nie v protismere!

Ak nosíte vlasy často v  cope, poprípade zviazané sponou, vyhnite sa prílišnému uťahovaniu do gumičiek a používaniu ťažkých kovových spôn.

Pri rozčesávaní odporúčame používať hrebene a kefy, ktoré disponujú redším usporiadaním zúbkov. Pozor, pri hrebeňoch aj kefách dbajte na to, aby nemali ostré konce zúbkov, ktoré zbytočne poškodzujú vlasovú pokožku.

Správna životospráva

Môže sa to zdať ako klišé, avšak to čo jeme sa odzrkadľuje nie len na celkovom zdraví, ale aj na zdraví vlasov. Ak trpíte krepovitými vlasmi, je na mieste, aby ste zvážili zmenu Vášho jedálnička. Pre suché a krepovité vlasy platí, že by ste sa mali poobzerať po ovocí a zelenine bohatej na zinok, železo a vitamínov B a C. Taktiež stojí za zmienku, že nadmerná konzumácia alkoholu, kávy a fajčenia, bránia k dostatočnému strebávaniu minerálov.

Správna vlasová kozmetika na krepovité vlasy

Pri krepovitých vlasoch je namieste zvýšená opatrnosť pri výbere vlasovej kozmetiky. Bežná vlasová kozmetika môže Vašu vlasovú pokožku vysúšať, čo zapríčiňuje nedostatočnú hydratáciu a následné krepatenie vlasov. Pri výbere kozmetiky buďte ostražití a vyberajte skôr produkty s prírodnými extraktmi, ktoré vlasovú pokožku nedráždia. Komplexné riešenie ponúkajú výživné kúry, ktoré tvoria kombináciu šampónov, kondicionérov a masiek, ktoré neošetrujú vlasy len povrchovo.

Šampóny na krepovité vlasy

Šampóny na krepovité vlasy

Výber toho správneho šampónu je ťažšie ako sa na prvý pohľad môže zdať. Šampóny primárne slúžia na dokonalé umytie vlasov od nečistôt a zaručenie príjemnej vône. Avšak vďaka hydratačným šampónom ostávajú vlasy príjemne hebké na dotyk a zaručia zdravý lesk. Šampón je akýmsi prvým krokom, ktorý vlasy pripravuje na ďalšie ošetrenie kondicionérom, či masky na vlasy.

Vybrať šampón na krepovité vlasy

Kondicionéry na krepovité vlasy

Kondicionéry na krepovité vlasy

Vďaka hydratačným kondicionérom nedosiahnete len to, že vlasy budú plné života a ľahko rozčesateľné. Kondicionéry zaručujú dokonalú hydratáciu vlasov, naviac vlasy vyživujú a obnovujú poškodené vlasy. Kondicionéry po aplikovaní na celú dĺžku vlasov nechajte chvíľku pôsobiť a následne opláchnite vodou.

Vybrať kondicionér na krepovité vlasy

Masky na krepovité vlasy

Masky na krepovité vlasy

Pri probléme krepovitých vlasov je vhodné používať hydratačnú masku najmenej 1x za týždeň. Masky sa starajú o hĺbkovú hydratáciu vlasovej pokožky, ktorá cez pokožku prechádza do celého vlasu. Masky pomáhajú udržať vlasy v skvelej kondícií a zároveň pomáha v regenerácií už poškodených vlasov.

Vybrať masku na krepovité vlasy

Rýchle tipy pre krepovité vlasy

Pokiaľ je možné, vyhnite sa chlórovanej vode – chlór vlasy vysušuje a naviac sa podieľa na vyplavovaní farebného pigmentu

Nikdy nefúkajte suché vlasy – fúkanie suchých vlasov má za následok až dvojnásobné skrepatenie vlasov

Predchádzajte treniu vlasov počas spánku – ak ste majiteľkami dlhších vlasov, spávajte s jemne zviazanými vlasmi